Múzeumi kiállítótér őrzi a nevét

EMLÉKEZÉS

Kairóban meggyilkolt olasz diákról nevezték el a torinói Egyiptomi Múzeum egy termét.

Pallag Zoltán 2016-02-13 10:11
Cikk küldése e-mail:

 

A Museo Egizio de Torino azzal adózik Giulio Regeni, az egyiptomi fővárosban tudományos kutatómunka végzése közben meggyilkolt olasz diák emlékének, hogy egyik Deir el-Medinaként ismert termét nevezi el róla – számolt be a hírről az olasz média alapján az Art Newspaper.  A terem egy nagyméretű galéria, amely az ókori Egyiptomban Luxor mellett dolgozó munkások használati tárgyait mutatja be. Regeni 28 éves volt, a munkásság és a nyugtalanság kapcsolatát kutatta napjaink Egyiptomában a Cambridge-i Egyetemen készülő PhD dolgozatához.
„Emlékezni akarunk erre a fiatal olasz kutatóra, akit barbár módon meggyilkoltak, miközben kiállt az elveiért, és bátor kutatói tevékenységére a munkásság és a társadalmi kapcsolatok terén. Ezért úgy döntöttünk, hogy a Deir el-Medina történelmi termét neki dedikáljuk.” – írta a múzeum közleményében.
Piero Fassino, Torino polgármestere „a helyes és megfelelő tiszteletadásnak” nevezte a múzeum döntését és hozzátette: „Giulio emlékét a tudományon, a tolerancián és azon a meggyőződésen keresztül kell életben tartani, hogy a különböző hitek, kultúrák és eszmék kölcsönös megértésével egy jobb világot teremthetünk.”
Regeni kínzás jeleit mutató testét Kairó külvárosában találták meg kilenc nappal január 25-i eltűnése után. A fiatal kutató az egyiptomi forradalom 5 évfordulójának napján tűnt el. Eddig több mint 4000 tudós írta alá azt a nyílt levelet, amely a haláleset kivizsgálására szólítja fel az egyiptomi hatóságokat.

A Museo Egizio de Torino azzal adózik Giulio Regeni, az egyiptomi fővárosban tudományos kutatómunka végzése közben meggyilkolt olasz diák emlékének, hogy egyik Deir el-Medinaként ismert termét nevezi el róla – számolt be a hírről az olasz média alapján az Art Newspaper. A terem egy nagyméretű galéria, amely az ókori Egyiptomban Luxor mellett dolgozó munkások használati tárgyait mutatja be.

 

 

Regeni 28 éves volt, a munkásság és a nyugtalanság kapcsolatát kutatta napjaink Egyiptomjában a Cambridge-i Egyetemen készülő PhD-dolgozatához. „Emlékezni akarunk erre a fiatal olasz kutatóra, akit barbár módon meggyilkoltak, miközben kiállt az elveiért, és bátor kutatói tevékenységére a munkásság és a társadalmi kapcsolatok terén. Ezért úgy döntöttünk, hogy a Deir el-Medina történelmi termét neki dedikáljuk” – írta közleményében a múzeum.

Piero Fassino, Torino polgármestere „a helyes és megfelelő tiszteletadásnak” nevezte a múzeum döntését, és hozzátette: „Giulio emlékét a tudományon, a tolerancián és azon a meggyőződésen keresztül kell életben tartani, hogy a különböző hitek, kultúrák és eszmék kölcsönös megértésével egy jobb világot teremthetünk.”

Regeni kínzás jeleit mutató testét Kairó külvárosában találták meg kilenc nappal január 25-i eltűnése után. A fiatal kutató az egyiptomi forradalom 5. évfordulójának napján tűnt el. Eddig több mint 4000 tudós írta alá azt a nyílt levelet, amely a haláleset kivizsgálására szólítja fel az egyiptomi hatóságokat.

(s)

Újraéledő egyiptomi (sír)turizmus?

LUXOR

Három újbirodalomkori sírt nyitottak meg csütörtökön a látogatók előtt első alkalommal azok felfedezése óta; a lépés a remények szerint hozzájárul az ország gyengélkedő gazdasága számára létfontosságú...

2015. november 11. MTI

Letört szakáll

EGYIPTOM

Még Tutanhamon világhírű halotti maszkját is időről időre le kell porolni, így történhetett meg, hogy a sokat át- és túlélt műtárgy megsérült.

2015. január 01. Magyar Múzeumok Online

Magyar ásatás Egyiptomban

Élő MúzeumCafé

A Szépművészeti Múzeum első egyiptomi ásatása 2008 óta zajlik Kairótól délre, a Fájjum-oázis, a mai el-Lahun falu mellett elterülő rommező 1600 hektárnyi területén.

2012. január 01. Horváth Zoltán
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...