Az ősz, mint a megújulás évszaka
Múzeumok Őszi Fesztiválja
98 múzeum 450 különböző tematikájú programja várja a látogatókat 2012. október elseje és november 11. között.
Berényi Marianna |
2012-09-28 13:00 |
Ha egy sajtótájékoztató atmoszférája megjósolja a beharangozott esemény hangulatát, akkor a Múzeumok Őszi Fesztiválján meghirdetett csaknem félezer programra idén is mindenképp érdemes hangsúlyt fektetnünk. A Nemzeti Múzeumban csütörtökön megrendezett sajtóesemény ugyanis a megszokottól eltérő módon kezdődött, a múzeum lépcsőjén mezítlábas hegedűs lány, esernyővel rohangáló figurák fogadták az újságírókat, akiknek bóklászniuk sem kellett a Nemzeti épületében. Ahogy elindultak a múzeum díszterme felé, vezetőt kaptak, aki esernyővel hárított el minden kellemetlenséget a fejük fölül. Egy rövid performance pedig végképp kíváncsivá tette a megjelenteket, hogy idén mivel is rukkolhatnak elő az esemény szervezői.
Rövidesen kiderült, ők maguk is különlegesnek tartják az idei őszi fesztivált. Ahogy Kálnoki-Gyöngyössy Márton, a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetségének (MVMSZ) elnöke, megyei múzeumigazgató felhívta a figyelmet, a rendezvény történetében először fordult elő, hogy társadalmi szervezetet – az MVMSZ-t – kértek fel az esemény megszervezésére. (A Múzeumok Őszi Fesztiváljának programsorozata 2006-ban indult el, 2011-ig a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Képzési Központja szervezte a programot.) A sajtótájékoztató szinte valamennyi résztvevője fontosnak tartotta, hogy kiemelje, az idei programok a változások, a megújulás szellemében zajlanak, épp ezért a fesztivál mottójául a Múzeumok a változó világban – Új kihívások, új inspirációk jelmondatot választották. Ezzel is hangsúlyozni kívánják, hogy a múzeumok a nehéz anyagi körülmények és gyakori fenntartóváltások közepette is túlélésre és megújulásra törekszenek. Nem véletlen, hogy Csorba László, a Nemzeti Múzeum főigazgatója arra a „humorral teli ravaszságra” hívta fel a figyelmet, amellyel a jelenkor múzeumai próbálnak a kihívásokra válaszolni, és amelyet mindenképp tetten érhetünk majd a programokban.
Basics Beatrix, a fesztivál szervezője „radikálisan új vállalkozásról” beszélt, amelynek fontos eleme a rendezvény programfüzete mellett az okostelefonokról is elérhető, folyamatosan frissülő honlap. Ahogy Basics fogalmazott: „minden átlátható, minden elérhető”. Ugyancsak ő emelt ki még két fontos elemet, amely eddig is jellemezte az őszi fesztivált: egyrészt a múzeumok közötti együttműködés, a közös programok fontosságát, másrészt azt a tényt, hogy a fesztiválnak nyújtott támogatás révén a múzeumok ilyenkor olyasmit is megvalósíthatnak, amire máskor nem nyílik lehetőségük.
Ugyanakkor idén nemcsak a programok lebonyolítására lesz forrás, hanem az eredményeket is vizsgálják. Nem marad el a monitoring, és az eseményt egy konferencia zárja majd, amelyen a tanulságokat összegzik.
A várható programokról az országos múzeumok nevében Fehér György, a Magyar Mezőgazdasági Múzeum főigazgatója, a vidékiek képviseletében Fabényi Júlia, a Baranya Megyei Múzeumok Igazgatóságának vezetője beszélt. Az egyházi múzeumokat Mátéffy Balázs, a Mátyás-templom Egyházművészeti Gyűjtemény igazgatója képviselte, aki röviden az egyházi gyűjtemények múzeumok között elfoglalt sajátos pozíciójára hívta fel a figyelmet. Mivel ezek az intézmények legtöbbször élő szakrális térben működnek, az egyházi gyűjteményekben nincs olyan kényszer, hogy ne csupán egyszerű kincstárként, hanem valódi múzeumként, korszerű múzeumi tevékenységet folytatva tegyenek kísérletet a látogatók megszólítására.
Mire számíthatunk?
A hat héten át tartó, az egész országot érintő eseménysor a Nemzeti Kulturális Alap 7,8 millió forintos támogatásának eredménye, amelynek keretében a látogatók 15 országos, 72 vidéki, 10 egyházi múzeumban és újdonságként 1 levéltárban vehetnek részt programokon. Ugyancsak jó hír, hogy idén olyan új résztvevők is színesítik a programkínálatot, mint a Műcsarnok vagy a már említett Mátyás-templom. A Múzeumok Őszi Fesztiváljának összes rendezvénye a 40 ezer példányban kiadott programfüzetben és a http://muzeumokoszifesztivalja.hu/ honlapon található meg.
Fókuszban a múzeumpedagógia
A szerteágazó programkínálat fő elemei a közönség számára szervezett tematikus rendezvények mellett a szakmai programok, konferenciák, az Országos Múzeumpedagógiai Évnyitó, a Múzeumpedagógiai Nívódíj Pályázat és az Országos Múzeumpedagógiai Konferencia. A 2012. október elsején, a Gödöllői Királyi Kastélyban tartandó évnyitó kiemelkedő pillanata az fesztiválnak. Az elsőként 2003-ban megszervezett évnyitó 2006 óta a fesztivál nyitórendezvénye. A múzeumpedagógia, a múzeumok oktatásban betöltött, szolgáltató szerepe kiemelkedően fontos. Ezen a téren a múzeumi kínálat az utóbbi években egyre gazdagabb, sokrétűbb lett, kihasználva a múzeumi gyűjteményeknek azt a helyzetükből és jellegükből fakadó előnyét, hogy a gyűjtemény kézzelfogható segítséget nyújt az oktatásban. A pedagógusok, közművelődési szakemberek bevonásával ez a kínálat tovább bővülhet, a kapcsolat egyre szorosabbá, nélkülözhetetlenebbé válhat.
Éppen ezért az egész szakma kíváncsian várja ilyenkor, hogy az előző évben melyik intézményhez kötődik a legszínvonalasabb múzeumpedagógiai kiadvány, és melyikhez a legjobb múzeumpedagógiai kezdeményezés! Idén ráadásul a pályázat elbírálásának módja is változott, olyan szakmai szervezetek képviselői mondhatták el véleményüket, mint a Pulszky Társaság, az MVMSZ vagy az ICOM.
A sajtótájékoztatón egyértelműen érzékelhető volt a megújulásért, mondhatjuk, túlélésért folytatott küzdelem ereje. Kérdés, van-e elég vezető, esernyő, hogy valamennyi intézmény túlélje az ínséges hónapokat, és akár ősszel, akár tavasszal új erőre kapva, valóban radikális vállalkozásokba fogjon.