Maják és múzeumok
A cancuni üdülőparadicsomban nyílt meg Mexikó új maja régészeti múzeuma
Szeljak György |
2012-11-25 11:13 |
2012 a maják éve, mondhatnánk kissé szarkasztikusan, tekintettel arra, hogy a maja világvége próféciák még azoknak a figyelmét is rájuk irányította, akik eddig keveset hallottak erről a közép-amerikai indián népcsoportról. Számos maja témájú kiállítást rendeztek világszerte a nevezetes dátumhoz közeledve. Nemrég nyílt meg a Penn Museum nagyszabású kiállítása, de készítettek maja tárlatot többek között a Koreai Nemzeti Múzeumban, a Princeton University Art Museumban és a Canadian Museum of Civilizationben vagy a párizsi Musée du Quai Branly-ban és a Pinacothèque de Paris-ban.
A maja brand hasznosításából nem maradnak ki azok az országok sem, ahol a most sok vitát kavaró időszámítási rendszert létrehozó Kolumbusz előtti maja indiánok utódai laknak. Mexikó, Belize, Guatemala, Honduras és Salvador egyaránt készül a turisták nemzetgazdasági szempontból is jelentős áradatára, akik egy-egy maja romváros közelében akarják bevárni december 21-ét, a „világvége” napját. A guatemalai kulturális minisztérium például egy óriási fesztivált rendez a fővárosban ezen a napon, melyre 90 000 embert várnak. Eközben a helyi indián szervezetek tiltakoznak a rendezvény ellen, és kultúrájuk üzleti alapú kiárusításáról beszélnek.
Mexikóban pedig néhány napja adták át az új maja múzeumot az ország legnépszerűbb üdülőhelyén, Cancunban. A Karib-tenger partján, a Yucatán-félszigeten lévő üdülőparadicsom az 1970-es évektől kezdett kiépülni. Fokozatosan vette át az elsőséget a Csendes-Óceán mentén fekvő Acapulcótól, és ma már az ország elsőszámú turistaközpontja, évente 12 millió turista keresi fel a világ minden részéről. A legtöbben az Egyesült Államokból és Kanadából érkeznek. Van, aki csak egy hétvégére ugrik le, van, aki több időre jön. A látogatóknak a kulturális különbségektől sem igen kell tartaniuk, Cancunt a floridai Miami Beach mintájára építették fel, itt is hasonló környezet és szórakozási lehetőségek várják a turistákat. A hely varázsát a homok és türkizkék tenger mellett a várostól nem messze lévő maja romvárosok (pl. Tulum, Chichén Izta, Coba, Uxmal) emelik. Mostantól azonban a szállodasor „védett zónájából” sem kell kimozdulniuk a turistáknak, ha prekolumbián maja tárgyakban akarnak gyönyörködni. Az új maja múzeumot ugyanis közvetlenül a tengerbe benyúló földnyelven felépített hotelzónában, a szállodák közé ékelve hozták létre.
A Mexikóvárosban 1964-ben felépült és méltán híres Antropológiai Múzeum, majd a város főterén 1987-ben megnyitott, az azték kultúrát bemutató Templo Mayor óta ez az első múzeumi célból épített modern épületegyüttes az országban. A múzeum 1350 négyzetméteres három nagy kiállítóteréből kettőben az állandó kiállítás, egyben pedig az időszaki kiállítások kapnak majd helyet.
Előbbi kronologikus sorrendben mutatja be a Cancunt is magába foglaló szövetségi állam, Quintana Roo történetét és régészeti leleteit. Olyan, az utóbbi 30 évben feltért maja régészeti lelőhelyekről (Tulum, Dzibanché, Kohunlich, Xcaret, Xelhá, San Miguelito) előkerült tárgyakat láthatnak itt a turisták, amelyek egy része korábban még nem volt kiállítva. Itt tekinthetik meg meg a múzeum egyik szenzációját, a jégkorszak végén élt Las Palmas-i Asszony mintegy 10 000 éves csontvázát. A lelet egy Tulum melletti földalatti tóból (cenote) került elő, és az amerikai kontinens három legrégebbi feltárt emberi maradványa közé tartozik.
A múzeum első időszaki kiállítása az Antropológiai Múzeum munkatársai által készített és Mexikó több nagyvárosában, valamint 2012 első felében a Pinacothèque de Paris-ban is bemutatott Az istenség arcai: maja jáde mozaikok című sztárkiállítás, ahol a maja régészet számos népszerű, sokat hivatkozott tárgya is bemutatásra került. A Palenque, Calakmul, Dzinbanché y Oxkintok régészeti lelelőhelyekről származó 147 tárgy (köztük 13 mozaikmaszk) közül kiemelkedik a hét maja előkelő sírmelléklete. Köztük van a maja klasszikus korszak (200-900) híres palenquei uralkodójának, Pakal királynak a jádemaszkja és ékszerei is. Pakal sírját Alberto Luz Lhullier találta meg a Feliratok Temploma mélyén az 1948 és 1952 közötti ásatás során, és ma ez az egyik legértékesebb és legnépszerűbb maja régészeti lelet. A maszkokat és más sírmellékleteket a kiállításon földalatti üregekben helyezték el, élethűen bemutatva azok sírbeli elrendezését. A kiállítás anyagát a temetkezési rítusokkal kapcsolatos maja sztélék, vázák és szobrok egészítik ki.
A Nemzeti Antropológiai és Történeti Intézet kezelésében lévő múzeumba évi egymillió turistát várnak az elkövetkezendő években.