Kettő az egyben
Konferencia
Szerdától a Közép-európai Egyetemen rendezik az év egyik kiemelkedő nemzetközi muzeológiai konferenciáját.
Szeljak György |
2012-12-10 14:00 |
Amint egy korábbi írásunkban már jeleztük, a héten rendezik meg az év egyik fontos nemzetközi muzeológiai konferenciáját a Közép-európai Egyetemen (CEU). Sőt, nem is egy, hanem egyből két, egymáshoz kapcsolódó izgalmas eseményen vehetnek részt az érdeklődők. December 12-én és 13-án Nemzeti múzeumok a változó Európában, míg december 14-én A nemzeti múzeumok kulturális ereje című konferencián hallgathatnak előadásokat. Utóbbi az Eunamus kutatási konzorcium projektzáró eseménye is egyben.
„Miközben az európai népesség az utóbbi évtizedekben egyre változatosabb és mobilabb lett, az európai nemzetek gazdasági nehézségekkel és az integráció problémáival küzdenek. Az Unió új tagjai függetlenséget és nagyobb hatalmat szeretnének, míg a nagyobb nemzetek kinyilvánítják politikai erejüket. Egy ilyen helyzetben pedig – amint látjuk – a nemzeti történelmek is csatasorba állnak. Azt az értelmezést, mely szerint Európa a közös történelmek és kulturális hasonlóságok tere, újból megkérdőjelezi a múltból már jól ismert és egyre erősödő nacionalizmus, a nemzeti bizonytalanság, valamint a vallási és etnikai különbségek.
Egyes európai nemzeti múzeumok olyan történeti narratívákat hoznak létre, amelyek egy közös globális kultúráról beszélnek, mások viszont az esszencialista nemzeti olvasatokat helyezik előtérbe. Vannak, akik a poétikus hősi múlt emlékét idézik meg, és vannak, akik éppen a zavaros múltjuk elfeledéséért harcolnak...”
A három napos esemény fenti bevezetője is jelzi, hogy a konferencián főként az európai nemzeti múzeumok aktuális problémáit járják körül. Az intézményi örökség hogyan határozza meg a nemzeti múzeumok jövőjét? A történeti narratívák és a tárgyi gyűjtemények miként járulnak hozzá az elkülönüléshez és versengéshez? E múzeumok hogyan építenek vagy építhetnének hidakat a nemzetek és közösségek között? Milyen módon játszhatnak szerepet a kormányzati stratégiák kialakításában, lehetnek társadalmilag aktívak, járulhatnak hozzá az értékek, identitások formálásához és az átfogóbb társadalmi összetartozáshoz a változó Európában?
A konferencia vitaindító előadásait a múzeumi élet olyan ismert személyiségei tartják, mint Andrea Witcomb, az ausztráliai Alfred Deakin Kutatási Intézet helyettes vezetője és a Deakin Egyetem Ázsiai és Csendes-óceáni Kulturális Örökség Központjának igazgatója; Rhiannon Mason, a Newcastle Egyetem Kulturális és Művészeti Iskolájának kutatási igazgatója, David Anderson, a Wales-i Nemzeti Múzeum igazgatója, Susanna Pettersson, a helsinki Alvar Aalto Múzeum igazgatója, Thomas Cauvin a Michigani Egyetem Európai Tanulmányok Központjából, valamint Csorba László a Nemzeti Múzeum főigazgatója.
A konferencia részletes programja itt olvasható.
Fotó: Eunamus