Bemutatjuk a szentesi Koszta József Múzeum Fridrich Fényírdáját

A villanyvilágítás kezdeteit megelőzően a fényképezés csak természetes megvilágítással történhetett. A célszerűen kialakított, ún. napfényműtermek tették lehetővé a fényképezés elterjedését, a gyorsan növekvő - elsősorban polgári - tömegigény kielégítését. Az egykori ilyen műtermek egyik fala vagy tetőszerkezete lényegében nagy üvegablak volt, amit egy- vagy többrétegű fényzáró, fényoszlató és a fényképezéshez szükséges, megfelelő fény biztosítása érdekében mozgatható textilfüggöny borított. Az 1910-es évekig számos ilyen műterem volt a fővárosban és az országban egyaránt. Számuk a villamos- és a műfényvilágítás elterjedésével rohamosan csökkent. Néhány egykori budapesti műterem még ma is létezik, de berendezve, múzeumi kiállítóhelyként csak a Nagymező utcai Mai Manó Ház három napfényműterme, valamint itt, Szentesen a Fridrich-féle fényirda látogatható.
Videó küldése e-mail: magyarmuzeumok.hu

Fénnyel rajzolt képek műhelye

Fridrich Fényirda, Szentes

A műszaki és technikatörténeti emlékekben nem túl gazdag alföldi tájon igazi kuriózumnak számít a Kurca-parti város főterén álló egykori megyeházában székelő Koszta József Múzeum ipartörténeti bemutatóhelye,...

2010. november 11. Dr. Bencze Géza

55 millió forintos beruházás Szentesen

Látványtár a Koszta József Múzeumban

A múzeumpedagógiai munkát és a kutatást segítő, uniós támogatással megvalósuló új projekt első eredményei már láthatók!

2011. augusztus 08. Béres Mária

Vidéki múzeumi körkép 2016: Koszta József Múzeum, Szentes

DR. BÉRES MÁRIA

A 2016-ban induló interjúsorozat magyarországi múzeumigazgatókat kérdez. A második válaszadó dr. Béres Mária régész, a szentesi Koszta József Múzeum igazgatója.

2016. január 01. Basics Beatrix

«      előző          51   |  52   |  53   |  54   |  55     következő     »