Szentendre és Szárhegy
KIÁLLÍTÁS AJÁNLÓ
Két képzőművészeti tárlat, az egyik Szentendrén nyílt és Perlott Csaba Vilmos életművét hivatott bemutatni, a másik a szárhegyi művésztelep gyűjteményébe nyújt betekintést Csíkszeredán.
Magyar Múzeumok Online |
2015-06-06 08:42 |
Szenvedély és ráció
címmel mától látható Perlrott Csaba Vilmos(1880-1955) életmű-kiállítása Szentendrén MűvészetMalomban. A Ferenczy Múzeum legújabb időszaki tárlatához kapcsolódva katalógus is készült tanulmányokkal és a bemutatott művek leírásával. Ilyen átfogó és gazdag kiállítás még soha nem jött létre a 20. századi magyar festészet egyik legjelentősebb művészéről, "a Ferenczy Múzeum mind a kiállítás megrendezésével, mind a katalógus megjelentetésével a magyar művészettörténet régi nagy adósságát törleszti. A tárlaton a kezdetektől, 1903-tól a művész haláláig valamennyi korszak fő művei láthatók. A nagybányai plein air képektől a neós "vad", majd az 1910-es évek főleg Kecskeméten készült cézanne-os művein és a húszas évek eleji kubo-expresszív stílusú alkotásain keresztül az expresszív 20-as, 30-as évekbeli képeken át egészen a szentendrei kései alkotásokig bezárólag, "az egész életművet bemutatják, nemcsak a festészetben, hanem a grafikában is". Az utóbbi időben nagyon sok mű került elő magángyűjteményekből, a művész felértékelődését elsősorban a párizsi hatások, a Matisse Akadémián tanultak hasznosítása, a nagybányai fauve-okhoz ("vadakhoz") csatlakozó festő képei teremtették meg. Perlrott Csaba Vilmos életének utolsó két évtizede szorosan kötődik Szentendréhez, és a Ferenczy Múzeum - a Nemzeti Galéria mellett - a legfontosabb gyűjteménnyel rendelkezik. A szentendrei intézmény a festő halálának 60. (születésének 135.) évfordulójára időzítette tárlatát, amelyre érkezik alkotás Perlrott szülővárosából, Békéscsabáról, valamint Kecskemétről, Pécsről, illetve a budapesti zsidó múzeumból, de más közgyűjtemények is kölcsönöztek. A kiállítás mintegy harmadát magyar magángyűjtők bocsátották rendelkezésre. Az életmű-kiállítás hiánypótló katalógusát a festő életművének legjobb ismerői, monográfusai jegyzik, a tanulmányokat Boros Judit, Sümegi György, Basics Beatrix, valamint Jurecskó László írták, akik egyben a kiállítás kurátorai is. A mintegy 120 festményt és 40 grafikát felvonultató tárlat szeptember elejéig látható.
Szárhegy 40 - Válogatás a szárhegyi művésztelep gyűjteményéből
Nagyszabású kiállítás nyílt május végén a Csíki Székely Múzeumban, amely a gyergyószárhegyi művésztelep negyven esztendejébe nyújt betekintést. A XI. Hargitai Megyenapok keretében szervezett, több mint 100 alkotást felsorakoztató tárlat a tábor emblematikus alakjainak munkái mellett számos hazai és külföldi, ismert és elismert művész műveiből válogat. A tálalás kronologikus, történetiségükben hagyja kirajzolódni a különböző Szárhegy-képeket, amelyek azonban nem külön-külön, hanem együttesen jelentik mindazt, amit szárhegyi művésztelepnek nevezünk. Egy Szárhegyre, kastélyra, negyven esztendőre hangolt kiállításnak lehetünk vendégei, ahol múlt és jelen, hagyomány és újítás kapcsolódik össze a nyitottság jegyében, a kortársiság igényével.
2014-ben 40. évfordulóját ünnepelte a gyergyószárhegyi művésztelep. Ennek öröme, bár ürömmel volt teli a kastély körüli állapotok miatt, hogy a telepet működtető kulturális intézmény táborok, kiállítások, ünnepi rendezvények sorával tisztelgett. Jelen kiállítás a művésztelep 40. évfordulójára szervezett eseménysorozat zárórendezvénye, amely új kezdetet is jelez. Csíkszeredát követően a tárlat vándorolni fog, jelentős hazai és külföldi helyszíneken is bemutatják majd.
A barátság jegyében életre hívott alkotómunkába kaphatunk betekintést, amelyet több mint negyven esztendeje álmodtak meg a ma már „nagy öregekként” emlegetett székelyföldi művészek, és amely mára az ország egyik legfontosabb művészeti centrumává avatta Gyergyószárhegyet, tevékenységük ugyanakkor szétválaszthatatlanul eggyé vált a kastély életével. Ez a fényes történet, kastély híján, most válságkorát éli, ugyanakkor a 40. évforduló mérföldkőnek is számít, hiszen a kastély nélküli állapotok miatt mind sürgetőbbé vált a művésztelep fontosságának, felbecsülhetetlen értékeinek prezentálása olyan kiállítások által, mint amilyennek a mostani, csíkszeredai kiállítás is ígérkezik, rálátást biztosítva a művésztelep karakteres vonásaira, a képviselt művészi irányvonalakra.
A művészetek hivatalos helyeiről, a galériákból, múzeumokból kivonuló művészet most néhány hétre újra visszakerül a kiállítóterekbe, hogy ily módon, sűrítve és tömörítve, egy térbe és időbe helyezve elérhetővé váljon, közelebb kerüljön a nagyközönséghez. A tárlat július 19-ig látható.