Pillanatfelvételek kirakatokban
KIRAKAT // KIÁLLÍTÁS
Pestszentlőrinc-Pestszentimre jó hely! Erről mindenki meggyőződhet a Tomory Lajos Pedagógiai és Helytörténeti Gyűjtemény Múzeumsarok kiállítóhelyén, vagy a KÖKI Terminálon található kiállítóterem felé sétálva. MI VAN?
Magyar Múzeumok Online |
2016-03-23 10:22 |
A kirakatokban ugyanis április végéig megtekinthetők azok az alkotások – rajzok, fotók és írásokból vett részletek –, amelyeket XVIII. kerületi gyerekek és felnőttek küldtek be a XVIII. kerületi önkormányzat, a Tomory Lajos Pedagógiai és Helytörténeti Gyűjtemény és a Kondor Béla Közösségi Ház közös évfordulós pályázataira.
Budapest Főváros XVIII. kerülete Pestszentlőrinc-Pestszentimre a várossá válás 80. és az önkormányzatiság 25. évfordulója alkalmából két kreatív pályázatot is meghirdetett 2015 őszén: az Otthonom a XVIII. kerület című pályázatra gyermek és felnőtt korcsoportban írásműveket, rövid filmeket és fotókat vártak a szervezők. Arra voltak kíváncsiak, mit jelent a pályázóknak a kerület, miért szeretnek itt élni, mi köti őket ide. Hasonló kérdésre várták a rajzos válaszokat a Gyermekszemmel 2016 / Pestszentlőrinc-Pestszentimrén élek, itt az otthonom címmel meghirdetett gyermek rajzverseny szervezői is.
A díjnyertes munkák nemcsak színes és barátságos képet festenek a százezres lélekszámú dél-pesti kerületről, de áttekintést is adnak arról, hányféle arca, mennyi szép régi és új épülete, parkja és helyszíne van, amelyeket büszkén mutogathatnak az itt élők. A két kirakatkiállítás április végéig tekinthető meg a helyszíneken.
Háttér
A XVIII. kerület önkormányzata és a Tomory Lajos Pedagógiai és Helytörténeti Gyűjtemény 2015 őszén hirdetett meg a kerületben élő diákok és felnőttek számára három kategóriában alkotói pályázatot: mindkét korcsoportban videóval, fotóval és írásművel lehetett nevezni. A pályázat célja volt, hogy a várossá válás 80., az önkormányzatiság 25. évfordulójának alkalmából az itt élők filmben, képben, illetve szövegben meséljék el, hogy miért szeretnek itt élni, mi köti őket ide, mit jelent számukra Pestszentlőrinc-Pestszentimre, miért tartják otthonuknak.25 pályaművet díjaztunk, a pályázók között voltak 13 éves hetedikesek, középiskolások,egyetemisták, aktív dolgozók, nyugdíjasok, a legidősebb pályázó a 82 éves volt. A videó kategória pályamunkáiból megtudhatjuk, mit gondolnak az itteni gimisek a kerületről, és néhány percbe sűrítve újra átélhetjük a tavalyi Havanna-napok színes forgatagát.
A fotó kategóriába beérkezett pályamunkák keresztmetszetet adnak a kerületről: érkeztek fotók a Kossuth térről, a Havannatelepről, Pestszentimre és Pestszentlőrinc különböző helyszíneiről, az itt élők mindennapjairól. Érkezett képes-szöveges családtörténet és a Kossuth téri fűszerkert születését dokumentáló projektmunka is.
Az írásmű kategóriában prózai művek és versek is érkeztek, az emlékek, érzések, kötődések, hangulatok mellett, egykori helyszínek, érdekes vagy az alkotók számára valamiért fontos személyek jelennek meg a pályamunkákban. A pályamunkák színes keresztmetszetet adnak a XVIII. kerületről, az itt élőkről, s arról, hogy miért érzik otthonuknak a kerületet. A pályamunkákat zsűrizte és díjakat átadja Hoós Jenő fotóművész és Vasy Géza irodalomtörténész.
Budapest XVIII. kerület Pestszentlőrinc-Pestszentimre Önkormányzata és a Kondor Béla Közösségi Ház és Intézményei Gyermekszemmel címmel hirdetett meg kerületi rajzversenyt harmadik–nyolcadik osztályos gyermekek számára. A pályázatra több mint 200 pályamunka érkezett be, a díjnyertes munkákból asztali naptár és kártyanaptárok készültek. A verseny fővédnöke Kucsák László országgyűlési képviselő, a zsűri elnöke Varga Ferenc médiaművész volt.
A kiállítások helyszínei:
Tomory Lajos Pedagógiai és Helytörténeti Gyűjtemény Múzeumsarok kiállítóhelye (XVIII. kerület, Szent Lőrinc sétány 2.)
KÖKI Terminálon található kiállítóterem felé sétál (2. emelet 253-as üzlet)