Összeurópai kiállítás a szabadságvágyról Berlinben

René Magritte-tól Damien Hirstig és Joseph Beuystól Erdély Miklósig összesen 113 európai képzőművész munkáiból szerveztek kiállítást a szabadságvágyról a berlini Német Történeti Múzeumban (DHM).

MTI - MMO 2012-10-17 15:44
Cikk küldése e-mail:

 A szabadság kísértése: művészet Európában 1945 óta című kiállítás október 17-től egészen február közepéig látható a német fővárosban. Az Európa Tanács kezdeményezésére rendezett tárlat Berlin után Milánóba, Tallinnba, végül Krakkóba is eljut, összeállításán több mint harminc országból csaknem száz művészettörténész dolgozott öt éven keresztül.


Az 1945 óta eltelt időszak legnagyobb részében Európa megosztott volt, a kurátorok azonban nem tesznek különbséget az államszocialista országok és a nyugati típusú demokráciák között, mert szerintük kezdetben mindkét rendszer ugyanarra az ideológiai alapra, a felvilágosodás eszméire épült. A kiállítással azt vizsgálják, miként bontották ki a képzőművészek Európában a szabadság fogalmát. Az összegyűjtött alkotások, amelyek között számos "lélegzetelállító remekmű" is van, a legalapvetőbb kérdésekkel kapcsolatban foglalnak állást, arról beszélnek például, hogy milyen tájékozódási pontok alapján rendezheti be az egyén az életét és mi a felelőssége a politikának, az államnak és a társadalomnak - mondta Monika Flack, a projekt vezetője a megnyitó előtt tartott keddi sajtóbemutatón.

Sokan éppen a szabadság hiányát örökítették meg, Nyikita Kadan Kihallgató szoba című munkája például néhány zománcozott tányérból áll, amelyekbe az ukrán művész kegyetlen vallatási módszerek tankönyvszerű ábráit égette. St.Auby Tamás magyar képzőművésztől az 1969-ben készült Háromszemélyes hordozható lövészárok című installációt válogatták be a tárlatba, amellyel Alexander Koch, a DHM igazgatója szerint új lendületet kívánnak adni az emberi jogokról szóló diskurzusnak. Már itt is az első nagyszabású kiállítás, amelynek révén tovább lehet folytatni a gondolkodást arról, merre tartson Európa.
Az ezer négyzetméteres területen berendezett kiállításon 28 európai ország 113 művészétől láthatók alkotások. A szobrok, festmények, grafikák, fotók, videoinstallációk között több magyar munka is van, Erdély Miklós és St.Auby Tamás mellett Maurer Dórától és Kovásznai Györgytől is kiállítottak egy-egy alkotást. A magyar képzőművészek a legújabb kori művészettörténet leghíresebb európai alkotói között szerepelnek, a kiállítás Henry Moore-tól Alberto Giacomettin keresztül Christóig szinte valamennyi neves képzőművészt felvonultatja.


Ugyancsak magyar vonatkozás, hogy a kiállítás úgynevezett partnerrendezvényei között van a Collegium Hungaricum Berlin (CHB) A szabadság szédülete című kiállítása. A német fővárosban működő magyar kulturális intézet csütörtökön nyíló tárlatán nyolc európai művésztől mutatnak be alkotásokat. A CHB közleménye szerint a bemutatott munkák "vizsgálat alá vetik a kérdést, hogy Európán belül húsz évvel a hidegháború vége után mit is értünk pontosan szabadság alatt, és így megkérdőjelezik azt a biztosnak hitt talajt, amely a közös európai eszmerendszer létének alapja".

A kiállítás nyomon követhető:

Facebook: http://www.facebook.com/DHMVerfuehrungFreiheit

Twitter: http://www.twitter.com/dhmfreiheit

A művészettől az életig

Magyarok a Bauhausban

A nemzetközi hatósugarú németországi művészeti főiskola, a Bauhaus kutatása csak a hatvanas években indult el, hiszen a második világháború előtt a nácik kommunistának, utána az Elbától keletre túlságosan...

2010. október 10. Fekete Vali

Felújítás – egy különleges kiállítás apropója

Németországban szerencsés kimenetelű is lehet, ha egy múzeum renoválás miatt évekre bezár: a gyűjtemény nem hogy nem kerül raktárba, hanem egyéb darabokkal kiegészülve, egy másik városban rendezett kiállítás...

2011. augusztus 08. Kocsis Alexandra

Az a szép, az a szép

Mi a szép? (Was ist schön?) című kiállítás a drezdai Higiéniai Múzeumban

Szép az, ami szimmetrikus; szép az, aki ápolt; aki szép, az sikeres; a szépség mulandó. Ezeket és az ehhez hasonló közhelyeket veszi górcső alá a drezdai Higiéniai Múzeum Mi a szép? (Was ist schön?) című...

2010. november 11. Domokos Dóra
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...