Induljunk a kályhától!
KIÁLLÍTÁS
Az „Induljunk a kályhától! Szép tárgyak dicsérte” című időszaki kiállítás egyetlen tárgyat helyez a középpontba, egy fertőrákosi öntöttvas kályhát.
Faár Tamara |
2013-04-01 09:00 |
Március 21-én megnyílt az „Induljunk a kályhától! Szép tárgyak dicsérete” című időszaki kiállítás a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Pont itt! – kiállítóterében. A tárlatot a Múzeumi Oktatási és Képzési Központ 120 órás múzeumi kiállításrendezői képzésének hallgatói készítették gyakorlati „vizsgafeladatként”.
A vizsgamunka a kurzus elméleti anyagát ültette át a gyakorlatba, hiszen a hallgatóknak négy hetük volt arra, hogy megálmodják, kivitelezzék és megnyissák a kiállításukat. Az „Induljunk a kályhától! Szép tárgyak dicsérte” című időszaki kiállítás egyetlen tárgyat helyez a középpontba, és a fertőrákosi öntöttvas kályha példáján keresztül mutatja be nemcsak a magyarországi öntöttvas művesség történetét, a díszítés változását, de a kályhák paraszti használatban való elterjedését is. A kiállítás célkitűzése, hogy felhívja a látogatók figyelmét a tájegységekben látható enteriőrökön belül az apró részletekre, ezzel felkeltse az érdeklődést a tárgyak története iránt, kiemelve azok díszítését, a mesterség és művészet összekapcsolódását.
A kiállítás előkészítése, tervezése és kivitelezése igazi projektmunka keretében zajlott, ahol a hallgatók által megválasztott kurátor (Nagyné Majláth Emese) vezetésével mindenkinek megvolt a saját feladata. Külön csoport foglakozott a tudományos háttérkutatással, a tabló szövegeinek megírásával, a dizájn megtervezésével, a múzeumpedagógia hasznosítás kidolgozásával, a kommunikációs terv elkészítésével és a kivitelezéssel is.
A megnyitóra a képzés utolsó napján, március 21-én került sor. A kiállítást Lengyelné Kiss Katalin, az Országos Műszaki Múzeum Öntödei Múzeumának nyugalmazott igazgatója nyitotta meg. Az „Induljunk a kályhától! Szép tárgyak dicsérete” című kiállítás 2013. május 12-ig tekinthető meg a Skanzen „Pont itt!” kiállítóterében.
A tanfolyam hallgatói így látták saját munkájukat: az alábbiakban Binder Borbála és Tüske Anita összefoglalója olvasható.
Műhelytitkok az „Induljunk a kályhától” című kiállításról
A „Kiállításrendezés A-tól Z-ig: az ötlettől a megvalósításig a közoktatás szolgálatában” című képzés hallgatóiként dr. Bereczki Ibolya és dr. Sári Zsolt kiállításrendezés órájához kapcsolódva gyakorlati foglalkozásként és egyben vizsgafeladatként kaptuk a feladatot, hogy a képzésen tanult ismeretek felhasználásával valósítsunk meg egy időszaki kiállítást a Skanzen fogadóépületében. A fókuszba egy tárgyat kellett emelnünk a tanáraink által ajánlottak közül. Választásunk a fertőrákosi öntöttvas kályhára esett. A cím nagyon gyorsan megszületett: „Induljunk a kályhától”. Ez egészült ki a „Szép tárgyak dicsérete” alcímmel. Elindulunk a Skanzen fogadóépületéből – a kályhától – más nézőpontba emelve a tárgyat, a tárgyakat. A kiállítás célkitűzése, hogy felhívja a látogatók figyelmét a tájegységekben látható enteriőrökön belül az apró részletekre is, ezzel felkeltse az érdeklődést a tárgyak története iránt, kiemelve azok díszítését, a mesterség és művészet összekapcsolódását.
A tanultak szerint projektmunka keretében dolgoztunk: kurátort választottunk (Nagyné Majláth Emese), s munkacsoportokra oszlottunk: tudományos háttérkutatás, installációs szövegek megfogalmazása, dizájn, kommunikációs csapat, múzeumpedagógiai csapat, kiállításépítők, megnyitóért felelős csoport, költségvetési csoport.
Látványtervezőnk elképzelése alapján az installációban visszafogott színhasználatra törekedtünk, ezáltal a színhasználat alkalmazkodik a tárgy fekete alapszínéhez, illetve az izzó vörössel a funkcióra asszociálhatunk. Ugyanakkor finoman megjelennek a háttérelemekben a főszereplő kályha vezérmotívumai, úgymint a központi Vesta szűz alak, és az ajtón megjelenő növényi ornamentika.
Kékesi Gábor szobrászművész, hallgatótársunk, a kályha egyik jellegzetes díszítőeleméről – ami többször is megjelenik a kiállítás arculati elemeként – gipszöntvényt készített, amely szintén a kályha aprólékosan kidolgozott díszítőmotívumaira hívja fel a figyelmet.
A kiállítás rendezése során a fiatalabb korosztály megszólítására is gondoltunk. A Gábor által is kiemelt részletből két kirakó készült, valamint kreatív tevékenységként rajzolással díszítőmintát tervezhetnek a gyerekek, amellyel aktívan eltölthetik az esetleg várakozással eltöltött idejüket. Emellett keresztrejtvényt tölthetnek ki a látogatók, ezzel játékos formában tesztelhetik megszerzett ismereteiket.
Reméljük, hogy a kiállítás a látogatóknak is legalább ugyanannyira örömükre lesz, mint amennyire nekünk örömünk volt a létrehozásában.
A program a „Múzeumok Mindenkinek” Program – Múzeumok Oktatási-képzési szerepének erősítése – Központi módszertani fejlesztés, TÁMOP 3.2.8/A-08-2008-0002 keretében valósult meg.