Mi közöm hozzá?

ZSIDÓ ÓBUDA

Diákkonferencia zárja az Óbudai Múzeum Holokauszt Emlékévhez kapcsolódó projektjét.

Magyar Múzeumok Online 2014-11-20 16:36
Cikk küldése e-mail:

Az Óbudai Múzeum Mi közöm hozzá? címmel 2014. november 27-én diákkonferenciát szervez, a Magyar Holokauszt Emlékévhez és az Óbudai Múzeum Ofen Jásán - Óbuda zsidóságának története című időszaki kiállításához kapcsolódóan. A rendezvény nem a klasszikus értelemben vett konferenciák felépítését követi, gerincét ugyanis a megelőző projektben készült alkotások és az arra szakemberek által adott reflexiók jelentik.



2014. szeptember-november folyamán a résztvevő 6 óbudai gimnázium 3-4 fős csapataival, összesen 22 fővel közös projektet valósítottunk meg. A felkészülés során az Óbudai Múzeum hat érzékenyítő, gondolatébresztő, inspirációs programot biztosított a diákoknak. Szándékunk szerint az ezeken való aktív részvétel sokrétű impulzust adott a gondolkodáshoz, az alkotómunkához.



A projekt célja ugyanis, hogy a csapatok – műfaji megkötés nélkül – önálló véleményüket, saját viszonyulásukat tükröző alkotást hozzanak létre a zsidóság történetével, tragédiájával kapcsolatosan, akár az ahhoz értékszinten kapcsolódó fogalmak köréből (mint tolerancia, együttélés, előítélet, kirekesztés, kulturális sokszínűség), mindezt a saját életükre, az őket körülvevő jelen világra vonatkoztatva.



A kamaszokhoz egyetlen kérés volt csupán: a saját válaszok keresése. Annak a pillanatnak a keresése, ahol azt érzik: ehhez itt és most közöm lett. Csak a sokféle impulzus révén válaszolható meg relevánsan a kérdés: mi közöm nekem mindehhez 2014-ben?

 

A létrejött alkotások a konferencián kerülnek bemutatásra, majd azokra rabbi, kulturális antropológus és szociológus reflektál moderált beszélgetések során. Mindezeket teszi a legközvetlenebb módon személyessé és hitelessé egy holokauszt túlélővel történő találkozás.



A projektben résztvevő óbudai gimnáziumok:

Alternatív Közgazdasági Gimnázium

Kerék Általános Iskola és Gimnázium

Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola és Gimnázium

Mustármag Keresztény Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium

Óbudai Gimnázium

Veres Péter Gimnázium



A diákkonferencia programja:

Helyszín: Óbudai Múzeum - Goldberger Textilipari Gyűjtemény

(Budapest III. Lajos utca 136-138.)

Időpont: 2014. november 27. (csütörtök) 9 – 14 óráig

Program:

8.30-tól Regisztráció

 

9.00 Moderátor: Veiszer Alinda

 

Megnyitó, köszöntők:

Népessy Noémi (igazgató, Óbudai Múzeum)

Polgár Mónika (projektvezető, Óbudai Múzeum)

 

Előadások:

Barna Ildikó (szociológus, ELTE TáTK, tanszékvezető egyetemi docens): Antiszemitizmus a mai magyar társadalomban

Papp Richárd (kulturális antropológus, ELTE TáTk, egyetemi adjunktus): "Nu, most van itt az ideje!" A magyarországi zsidóság modern kori történelme viccek tükrében

Verő Tamás (rabbi, Frankel Leó utcai Zsinagóga): A holokauszt számadataiban elveszve

 

10.00 A hat óbudai gimnáziumi csapat alkotásainak bemutatása, az előadók reflexiói (3 bemutatót követően 20 perc kávészünet)

 

12.00 Kerekasztal beszélgetés

 

12.20 A legszemélyesebb történet - Beszélgetés Fahidi Éva holokauszt túlélővel

 

13.20 Büféebéd

 

A konferencián való részvétel ingyenes.

Regisztrálni lehet Polgár Mónikánál

1/250-1020 vagy polgar.monika@obudaimuzeum.hu

A mi holokausztunk

KIÁLLÍTÁS

Fiatal képzőművészek, azaz a tragédia utáni harmadik generáció holokauszt emlékezetét mutatja be a Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület (FKSE) most nyíló kiállítása.

2014. október 10. Magyar Múzeumok Online

,,Békévé oldja az emlékezés”

KÖZTÉRI

Április 17-én köztéri fotókiállítás nyílt a budai vár alatti Corvin téren: az arra sétálók-nézelődők ismereteket szerezhetnek a zsidók és nem zsidók együttélésének mindennapjairól, a holokausztot megelőző...

2014. május 05. Magyar Múzeumok Online

Az év múzeuma díj idei győztesei

DÍJ

A Múzeumok Majálisán átadták "Az év múzeuma díjakat". Az idei nyertesek az Iseum Savariense Régészeti Műhely és Tárház, valamint az Óbudai Múzeum.

2014. május 05. Pulszky Társaság – MME
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...