MúzeumCafé 47.

AJÁNLÓ

Megjelent a MúzeumCafé 47. száma.

Magyar Múzeumok Online 2015-06-22 09:00
Cikk küldése e-mail:

Az erdélyi múzeumok helyzete és a szentendrei Skanzen készülő erdélyi tájegysége; az aradi múzeum 1848–49-es ereklyegyűjteménye és a zabolai tájházat alapító néprajztudós; egy barokk festményekből álló magángyűjtemény Rómából és a 21. század olasz művészetének múzeuma ugyanonnan; az innováció szerepe a múzeumi értékközvetítésben és a magángyűjteményekre épülő veszprémi „múzeumnegyed”; egy nyugdíjasként is aktív műemlékvédő és egy fiatal múzeumigazgató, akiket egy budapesti zsinagóga „köt össze” – mindez, és még sok minden más érdekesség a múzeumok világából a most megjelent legújabb MúzeumCaféban.

A lapot bevezető szokásos színes rovatok – hazai és nemzetközi múzeumi hírek, kiállítás-, weboldal- és könyvajánlók – után a Múzeumguide-ban ezúttal egy a hazai múzeumi szakemberek körében végzett felmérés alapján azt mutatjuk be, hogyan állnak a múzeumpedagógusok, illetve az intézményi kommunikációért felelős munkatársak a múzeumi innováció lehetőségeihez. A Disputában határon túli múzeumok munkatársai beszélnek az anyaországi intézményekkel megvalósuló együttműködéseikről. A Műhelyben elsőként a szentendrei Skanzen készülő erdélyi tájegységének jelenleg folyó munkáiról esik szó; utána megismerhetik az olvasók a hazai patikamúzeumok és gyógyszerészeti gyűjtemények együttműködésének terveit; bemutatkozik a Manda múzeumok, könyvtárak és levéltárak adatbázisait összefogó közös webes felülete; és végül bemutatjuk egy római orvos egyedülálló, barokk festményekből álló magángyűjteményét. A Posztamensre ezúttal egy az erdélyi múzeumok mai helyzetét alaposan körüljáró tanulmány került egy ottani szakember tollából. Ehhez kapcsolódik a Múzeumnegyed rovat első állomása is: az aradi múzeumot és az ott őrzött egykori 1948–49-es Ereklyemúzeum történetét és mai állapotát mutatják be ott járt kollégáink szövegben és képben; innen Rómába megyünk tovább, ahol a 21. századi itáliai művészet múzeumát, a MAXXI épületét és gyűjteményeit mutatja be egy az olasz fővárosban élő szerzőnk; végül pedig Veszprém „múzeumnegyedét” járjuk körül, amelyet két magángyűjtemény, Vass Lászlóé és László Károlyé tett világszerte ismertté. A Múzeumőr rovat első vendége ezúttal Alexandra Kusá, az éppen komoly átalakulások alatt álló Szlovák Nemzeti Galéria fiatal igazgatónője; utána Dávid Ferenc mesél a hazai műemlékvédelem fénykoráról, és arról, ahogyan ez a terület azóta működik; Toronyi Zsuzsanna, a nemrégiben ismét összevont Zsidó Múzeum és Levéltár új közös vezetője az intézménnyel kapcsolatos terveiről beszél; végül pedig Pozsony Ferenc erdélyi néprajztudóst, a zabolai tájház alapítóját mutatjuk be. A lapot szokás szerint minden egyes írásának angol nyelvű összefoglalói zárják.

A többszörös hazai és nemzetközi dizájn-díjas MúzeumCafé megvásárolható a Relay és az Inmedio nagyobb hírlapüzleteiben, az Alexandra könyvesbolt-hálózatban és a jelentősebb fővárosi és szentendrei múzeumok shopjaiban.

Kortárs utópia a reneszánsz mellett

A római MAXXI

A MAXXI mozaikszó "a XXI. század művészetének múzeuma" kifejezés rövidítése. Az Olasz Kulturális Minisztérium által alapított intézmény az olaszok első számú kortárs művészeti központjának szerepére...

2010. július 07. Heilmann Anna

Ismét közös irányítás alatt működik a Magyar Zsidó Múzeum és a levéltár

ZSIDÓ MÚZEUM

Újra közös irányítás alatt végzi munkáját a Magyar Zsidó Múzeum és a Magyar Zsidó Levéltár - tájékoztatta a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) szerdán az MTI-t.

2014. október 10. MTI

Először a határon túl

„A lehetőségek országa” Kassára ért

A lehetőségek országa – Polgárosodás a 19. századi Magyarországon vándorkiállítás először lépte át az országhatárt. Jelenleg Kassán, a Kelet-szlovákiai Múzeumban látható.

2011. július 07. Basics Beatrix
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...