Ne kérdezd, ki voltam: Karády születésnapja van!

ALKALMAZÁS

December 8-án emlékezünk Karády Katalin születésének évfordulójára. Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet erre az alkalomra virtuális kiállítással készült.

Magyar Múzeumok Online 2016-12-08 08:36
Cikk küldése e-mail:

„Lehet-e még újat mondani Karády Katalinról?” – veti fel a kérdést a Ne kérdezd ki voltam. Karády Katalin, a díva emlékére című kötet szerkesztője, Péter Zsolt.

 

“Negyedszázaddal a színésznő halála után elérkezett az ideje annak, hogy színháztörténeti források segítségével megrajzoljuk Karády Katalin félbetört pályaképét, és rekonstruáljuk életrajzát. Nem kezdtünk újabb oknyomozásba s elméleti fejtegetésbe – ehelyett a rendelkezésre álló ismeretanyagot összegeztük. A gazdagon illusztrált kiadvány különlegessége, hogy QR-kód segítségével a díva máig kiadatlan felvételeit is letöltheti az olvasó.”

Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet és a Szépmíves Kiadó gondozásában megjelenő, külső és belső tartalomban, hangulatban és esztétikai élményben példásan igazodó könyv ízlésesen mutatja be a sztárt – minden sztárallűr nélkül.

Olyan gyémántragyogású csillag volt, amit itthon és a halált süvöltő orosz hómezőn ugyanúgy látni lehetett. Mert a legszebb csók volt, amit meg nem adott az élet. Égve dobták el, mert mindig izzott valami jéghideg forrósággal. Nem volt jó színésznő, csupán elhitető színésznő volt. Szögletes mozgású, tündéri trampli. Mégis talán maga Ady Endre is beleszeretett volna. Dalaival az emberek szívét csókolta meg, hogy tovább tudjanak dobogni… A háta volt zseniális, ahogy elmenni tudott. Elvitte vállán az időt, a filmjeit, a legendáját… Az ítéletet, a rá mért titokzatos büntetést kutatta, a Labirintus bejáratát. A bűnös nő, aki elkárhozni nem tud, s ezért a férfiak végzetévé lesz. De ez a végzet mindig közös. Elment, elrohant, mert elégett a szíve. Játszott a történelemmel, játszott és énekelt. Majd odahagyott huszonvalahány filmet, sikert, álmokat, s egy elveszített háborút. Átkelt az óceánon, hogy kalaposnő legyen. Ne kérdezd, ki voltam, / A csókodat én akartam, / ha majd egyszer megsokalltad, / azt mondom – agyő!” Lehullott a parázs a hamvadó cigarettavégről. Végigszívták. Ő vissza sem nézett, és nem mondhatta senki, hogy AGYŐ. (Mihalicza Tamás: El nem csókolt élet, 1990)

December 8-án emlékezzünk Karády Katalin születésének évfordulójára! Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet erre az alkalomra virtuális kiállítással készült. Itt tekinthető meg!


20/20 Digitális múzeumi látcső. Lásd tisztán a gyűjteményeinket!

DIGITALIZÁCIÓ

3D-modellek az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet műtárgyaiból.

2015. május 05. Szabó Attila

A királynő ruhája

JELMEZ

A Budapesti Operettszínházban látható az Éljen a szerelem! című kiállítás, amelynek fő tárgya Márk Tivadar jelmeze Kálmán Imre A csárdáskirálynő című operettjében.

2015. november 11. Gajdó Tamás

Bajor Gizi Bródy Sándor darabjában

RECTO ÉS VERSO

A Bajor Gizi Színészmúzeumban 2015 februárjáig látogatható Bajor Gizi és a nagy háború című kiállításon bekeretezett képek idézik a színésznő első sikereit. Az egyik fotó Bródy Sándor A dada című művének...

2014. október 10. Gajdó Tamás
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...