Kezdjük múzeumi inspirációval az évet!

JÖVŐ

2017 vajon milyen meglepetéseket tartogat a múzeumok számára? Mit hozunk magunkkal tavalyról és milyen újdonságokkal találkozunk majd az idei évben?

Urbán Franciska 2017-01-19 19:00
Cikk küldése e-mail:

Merre tart most a világ és milyen iránymutatással, tanulsággal szolgál a számunkra? 10 cikk, 10 inspiráló gondolat a lendületes évkezdéshez… nem csak múzeumok számára!
Az első: Oszd meg tudásodat online!

1. kép (forrás: internet)

Glendon Mellow kanadai képzőművész, illusztrátor és tetováló művész múzeumok szerepéről és jelentőségéről leírt gondolatait az amerikai elnökválasztás eredménye inspirálta. Rávilágít arra, hogy a múzeumoknak mekkora szerepe van a gyűjtemények digitális hasznosításában, a tudás online megosztásában, a jövő megalapozásában. Írása azért is érdekes lehet a számunkra, mert iránymutató példákat szolgáltat az új technológiák múzeumi adaptálásának tengerentúli gyakorlatáról.

A múzeumok lesznek az emberiség megmentői

Bár a téli időszak gyorsan leszálló éjszakái egy gyengén megvilágított fotóhoz hasonlóan sötétbe borítják életünk perifériát, nem szabad feladnunk a jövőbe vetett hitünket. Én a jövő reménységét a múzeumokban találtam meg. Múzeumok, művészeti galériák és könyvtárak állnak készen arra, hogy újból a civilizáció megmentői legyenek. Olyannyira alkalmassá váltak erre a feladatra, mint ezelőtt soha.

Múzeumaink „a tekints vissza, hogy továbbléphess” szellemiségét testesítik meg. Megőrzés, ismeretátadás, megértés, és mindezek felett a kultúra és tudomány megosztása mindenkivel. A múzeumok ugyanúgy a tudás mentsvárai, mint ahogy a műalkotásoké.

A Royal Ontario Museum egyik posztja (Hogyan használnád gyűjteményeinket, ha online elérhetőek lennének?) elgondolkodtatott arról, hogy a múzeumok mennyivel teljesítik jobban a küldetésüket, mint bármikor ezelőtt.

 

 

2. kép Glendon Mellow – Skething at the @ROMtoronto is my meditation


 

A múzeumok gyűjteményeiket most már az interneten is megosztják. A Google Arts and Culture Institute megengedi, hogy távol a galériáktól a böngésződön keresztül közel kerülj a festményekhez, a Google Streetview pedig lehetővé teszi, hogy a világon bármelyik helyszínnek művészeti vonatkozása legyen.

A digitális alkotóműhelyek, a múzeumi játékfejlesztések és a hackathonok[1] egyre általánosabbá válnak a művészeti galériákban, a könyvtárakban és a múzeumokban egyaránt. A tanulási vágy mindenütt jelen van, és a múzeumok célkitűzései között erőteljesebben jelenik meg a tudás megosztása, mint valaha. Gyorsan rákeresve például a Twitter #musetech hashtag-jére, azt látjuk, hogy múzeumi dolgozók osztják meg velünk ismeretátadási felfedezéseiket.

Természetesen a múzeumok nincsenek szerencsés helyzetben a tudomány- és elitellenes hatalmi közegben. Az információközvetítés tartalmi leegyszerűsítése pótolni tudja a felhalmozott tényanyagot, a csökkentett finanszírozás a gyűjtemények bezárásához és a gyűjteményi dolgozók elbocsátásához vezet. A legszélsőségesebb esetekben láttunk már műtárgyakat felrobbanni, múzeumokat kifosztva és felgyújtva. A digitális megőrzés nem méltó helyettesítője az eredeti műtárgyaknak, de mégiscsak valami. Valami, amibe kapaszkodhatunk, és ami mindenhol megosztható.

A múzeumlátogatás művészként is megerősít engem. A múzeumok által szélesre tárt ablakok más korokba nyújtanak bepillantást, más szemlélet és más kultúrát mutatnak be, mindez megerősíti jövőbe vetett hitünket. 2017-ben támogassuk egymást, segítsük a tudás megosztását! Támogassuk a múzeumokat! Elevenedjenek meg az ott őrzött emlékek!



[1] A hackathon (más néven hackfest vagy codefest) egy sprint-designhoz hasonló esemény, amelyen IT szakemberek, tervező grafikusok, projektmenedzserek és különböző területről érkező szakértők szorosan együttműködve szoftverfejlesztést végeznek. A 2 napos-egy hetes esemény célja társadalmi/oktatási jelentőségén túl egy használható szoftver megalkotása.

A Forte filmtől az SD kártyáig

DIGITALIZÁLÁS – KISCELL

A digitalizálás új kihívások elé állítja a múzeumi szakmát. A folyamatosan újuló IKT-technológiák alkalmazását olykor idegennek érezzük, mégis olyan eszközöket ad a kezünkbe, amelyek forradalmasítják a...

2016. március 03. Bartók Flóra

Digitalizálási szempontok és jó gyakorlatok Budapest Főváros Levéltárában

DIGISTRAT

A levéltárakban folyó iratdigitalizálás a közgyűjteményi digitalizálás egyik sajátos terepe. Nézzük meg közelebbről!

2016. április 04. Gerhard Péter

A Tate Britain digitális stratégiája 2013–2015

DIGISTRAT

A digitális mint a mindenség dimenziója - ez a Tate Britain aktuális digitális stratégiájának kulcsmondata.

2016. március 03. Szabó Dóra
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...