Az ezüst érmesek: Év Kiállítása 2011
A Múzeumi Világnap alkalmából rendezett Múzeumok Majálisán idén is átadták az Év Kiállítása díjat.
Gózon Ákos |
2012-05-20 12:42 |
A 2011-ben rendezett állandó és időszaki kiállítások közül a döntőben öt tárlat közül választotta ki a zsűri a győztest:
- Békés Megyei Múzeumok Igazgatósága: Rejtélyek a múltból, Békés megye
régészeti kincsei
- BTM Kiscelli Múzeum: "Korszerű lakás 1960 - az óbudai kísérlet"
- Magyar Nemzeti Múzeum: Teleki László, az Országgyűlés halottja - Pesti
helyszínelők 1861
- Magyar Természettudományi Múzeum: Eltűnt világok - A dinoszauruszok kora
Magyarországon
- Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM): Ki vagyok én? Nem mondom meg... Petőfi választásai
A szoros és igen magas szakmai színvonalú versenyben végül a PIM állandó kiállítása lett az első. A tárlat sikerrel vállalkozott a szinte lehetetlen küldetésre: új megközelítésben tudta bemutatni Petőfi Sándor sokak által már ismertnek vélt életművét, a tudatos személyiségépítést állítva a középpontba, s kiemelve a költőről fennmaradt képi ábrázolások változatosságát és az alakjához köthető relikviák, „mesélő tárgyak” fontosságát.
A Múzeumok Majálisán második díjat ugyan nem osztottak ki, a döntőbe került további négy tárlatot mégis egyaránt „holtversenyben ezüstérmesnek” tekintette a zsűri.
A Békés Megyei Múzeumok Igazgatósága Rejtélyek a múltból, Békés megye
régészeti kincsei című kiállításának már az alapötlete magával ragadó: nem a leleteket, nem a megtalált kincseket állította a középpontba, hanem a régészetet mint hivatást. A feltárási árkok, gödrök között sétálva – némi képzavarral – a modern tudomány frontvonalában, az éppen születő kutatási eredmény lövészárkában érezhette magát a látogató. Ezen izgalmas, akciószerű, vérbeli XXI. századi installáció mellett ugyanakkor Móra Ferenc-i hagyományokat is idézett a feldolgozás: a tárgyak, kincsek mind-mind egy-egy történetet hordoznak, a kiállítás így anekdota-füzérré is összeállt.
Ha lehet, még több kalandot kínált a Magyar Nemzeti Múzeum: Teleki László, az Országgyűlés halottja – Pesti helyszínelők 1861 című krimi-kiállítása. A XIX. századi eseményeket nem azért helyezte egy nyomozás kontextusába, mert ez a forma örökzöld és közönségcsalogató, hanem mert a tárgyak és az események logikáját az észlelés-elemzés-következtetés gondolati hármasa segítségével mutatta be, az első pillanattól az utolsóig magával ragadva a látogatót.
Az Év Múzeumának választott Magyar Természettudományi Múzeum Eltűnt világok - A dinoszauruszok kora Magyarországon című kiállításának nagy értéke, hogy nem esett a dinó mint slágertéma csapdájába. A hatalmas méretek, félelmetes fogak és látványos karmok fölötti hüledezést meghagyta a Ludovika kertjében látható időszaki szobortárlatnak – helyette a földtörténeti összefüggést választotta vezérfonalnak. Már a tárlat elején végigautózhatunk -- egy időszimulátort vezetve – a Kárpát-medence földtörténeti korszakain, majd ez az útvonal, térképszerűen vissza-visszatérve végigvezet minket a tárlaton. A kiállítás számtalan apró ötlete – mint például a dinó-konzervek vagy a paleontológus Trabantja – mellett az a koncepcionális elképzelés is figyelemre méltó, hogy a hazánk területéről előkerült leletek bemutatása mellett bátran hozott fel analógiákat: az adott korból származó, de más földrészről a gyűjteménybe került leleteket.
A BTM Kiscelli Múzeum Korszerű lakás 1960 - az óbudai kísérlet című tárlata pedig azt példázta, hogy a félmúltból is mennyi feltárandó, megismerendő érték van még. Ha Óbuda építészeti arculatának átalakítására gondolunk, mindenkinek a panelóriások útjából eltakarított girbegurba utcácskák jutnak eszébe. Kevesen tudják csak, hogy a panel-lakótelepesítés elsöpört egy izgalmas szellemi kísérletet, egy akkor korszerűnek számító lakásépítési koncepciót, amely – ha nem is tömeges méretekben, de mégis – sokaknak próbált élhető új lakókörnyezetet kialakítani, s a maga módján egyfajta félbemaradt hungarikum.
Közhely, de – a bírálók egyikeként igazolhatom -- idén igaznak bizonyult: a zsűrinek nehéz dolga volt, már a döntőbe került szűkebb kör kiválasztásakor is. Az Év Kiállítása díj a tavalyi bemutatkozás után idén polgárjogot is nyert – reméljük, hosszú időre!