Könyv és kard múzeumpedagógiai foglalkozás és foglalkoztató kiadvány

PÁLYÁZÓK - VASVÁRI PÁL MÚZEUM

Az idei Múzeumpedagógiai Nívódíjas pályázók közül ABC-rendben utolsóként a Vasvári Pál Múzeum kezdeményezését és kiadványát mutatjuk be.

Magyar Múzeumok Online 2014-09-28 19:13
Cikk küldése e-mail:

2013 szeptemberére készült el a Vasvári Pál Múzeum felújítása, melynek keretében megújult a múzeum épülete és az állandó kiállítások is. A külső megújulás után kezdtek a múzeum munkatársai a belső tartalom, tudásanyag átadásának formáin gondolkodni, melynek első lépése a Büdszentmihályon született szabadságharcos hős, Vasvári (Fejér) Pál emlékére készült kiállítás múzeumpedagógiai anyagának fejlesztése volt. A tárgyi anyag – szablyák, csappantyús pisztolyok, zászlók, korabeli pénzek, a helyi katolikus templom kincses ládája, ágyú, utazó ládák, Vasvári személyes kéziratai – megléte és bemutatása mellett többet kívántak megmutatni a korszak, a reformkor fontosságáról.

 

 

Az ötletelések, a grafikussal való egyeztetések után alakult ki a végleges koncepció: egy 4 foglalkozásból álló programcsomag, melyhez egy papír alapú foglalkoztató füzet is készül, az általános iskola felső tagozatos, illetve a középiskolás diákok számára. A 45 perces órák keretében a diákok Vasvári Pál életének fontosabb állomásain végighaladva ismerkedhetnek meg a reformkor irodalmával, az építészettel és a divattal, valamint a dicsőséges tavaszi hadjárattal. A foglalkozásokon frontális és csoport munkát is alkalmazva ismertetem meg a diákokat a fentebb említett témákkal, melyek után feladatokat kapnak egyéni megoldásra. Lehetőségük van a múzeum tárgyi anyagát is felhasználni ismereteik bővítésére, ruhákat próbálhatnak, melyekben eljátszhatják egy korabeli személy alakját, vagy megismerhetik reformkori önmagukat. Az utolsó alkalmon egy tetszés szerinti – előzetesen betanult – színdarab előadásával foglalják össze a diákok az addig tanultakat. Az előadásokat díjazzák, és a legjobb csoportok felkerülnek az erre a célra kialakított múzeumpedagógiai falra.

 

A programhoz kapcsolódó kiadvány követi a foglalkozások tematikáját. A tartalmi pillérek – az irodalom, az építészet és divat, valamint a dicsőséges tavaszi hadjárat – nem csak elméleti síkon különölnek el, hanem fizikai formában is. A diákok Vasvári Pál szabadcsapatának tagjai, újoncai lesznek, akik Vasvári irányelvei, útmutatásai alapján töltik ki a foglalkoztató mindhárom részét, majd kapnak egy besorolást a pontjaik által elért seregtestekbe, illetve kiállítunk egy kinevezést a saját nevükre, Vasvári Pál aláírásával.

 

A Pazirik Kiadó később elkészítette a foglalkoztató könyvre épülő, interaktív táblán működő digitális verziót is.

A korszak és a helytörténet bemutatását célzó program kiegészítéseként az óvodások számára, a helyi óvónők segítségével elkészült egy mesekönyv is, mely az általános iskola alsó tagozatán is jól használható.

NAGY KUNSZT

PÁLYÁZÓK – HERMAN OTTÓ MÚZEUM, MISKOLCI GALÉRIA

A Múzeumpedagógiai Nívódíjas pályázatok sorában a Nagy Kunszt Kortárs Képzőművészei Tanulmányi Múzeum következik.

2014. szeptember 09. Magyar Múzeumok Online

Német nemzetiségi kultúra Veszprém megyében

PÁLYÁZÓK – LACZKÓ DEZSŐ MÚZEUM

A Múzeumpedagógiai Nívódíjra idén a veszprémiek is pályáztak.

2014. szeptember 09. Magyar Múzeumok Online

Bélyegen a nagyvilág

PÁLYÁZÓK - BÉLYEGMÚZEUM

Hamarosan, a Múzeumpedagógiai Évnyitón adják át a Múzeumpedagógiai Nívódíjat. Sorozatunkban ABC sorrendben valamennyi pályázót bemutatjuk: elsőként a Bélyegmúzeumot.

2014. szeptember 09. Magyar Múzeumok Online
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...